100. YIL

Cumhuriyet’in 100 yıllık dillere destan yolculuğunu, 2 bin yıllık efsaneleşmiş Anadolu ve Türk tarihinden ilham alarak anlatan görkemli ve gurur dolu bir gösteri…

1071’de Türklerin Anadolu topraklarına girişinden İstanbul’un fethine, oradan da Boğaz’daki düşman gemilerini seyreden genç bir subay olan Atatürk’e uzanan hikayede, geçmişle bugün arasındaki kopmaz bağ sergileniyor. Çanakkale Savaşı’ndaki destansı mücadele ve Büyük Taarruz, sahnede yaklaşık 150 kişilik dev performans ve prodüksiyonla canlanıyor.

“100”, tarihimizden aldığımız güçle, Cumhuriyet’in kazanımları ve geleceğe dair umudu besleyen dev bir gösteri olarak, Cumhuriyet’in 100. yılına bırakılan en önemli armağan. Yazar ve yönetmenliğini Özen Yula’nın, bestelerini Fahir Atakoğlu’nun, koreografisini Cihan Yöntem’in yaptığı “100” adlı gösteri dev bir prodüksiyonla Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda 9-10 Eylül 2023 tarihlerinde sahneleniyor. Gösterinin orkestra şefliğini Hakan Şensoy, koro şefliğini ise Paolo Villa gerçekleştiriyor.

Ülkemizin Cumhuriyet yolculuğunda etkisi olmuş ve tarihe damga vurmuş 9 tarihi karakter, gösterideki performanslarıyla tarihi sahnede tekrar yazıyor. 100 gösterisinde, Mustafa Kemal Atatürk’ü Ozan Dolunay, Zübeyde Hanım’ı Vahide Perçin, Fatih Sultan Mehmet’i Burak Deniz, Alparslan’ı Timur Acar, Halide Edip Adıvar’ı Sezin Akbaşoğulları, Mehmet Akif Ersoy’u Tansu Taşanlar, Mevlana’yı Tansel Öngel, Yunus Emre’yi Güven Kıraç ve Tarihçi Naima’yı Beyti Engin canlandırıyor.

Bestesini Fahir Atakoğlu’nun yaptığı, sözlerini Özen Yula’nın yazdığı “100. Yıl Marşı” da ilk kez bu özel gösteride seslendiriliyor. Yüzyılın gösterisinde, 54 kişilik orkestra, 36 kişilik koro, 39 dansçı ile 9 ünlü oyuncu, izleyicileri duygusal ve soluk soluğa bir performansın parçası olmaya davet ediyor. Sahne üstü ve arkasında 250’ye yakın kişinin yer aldığı gösteride, etkileyici teknolojik sahne tasarımlarla, Cumhuriyet’in 100. yıl mucizesi yepyeni bir deneyimle tekrar yaşanıyor.

Bilet Al
Back